Pogoda w górach zmienna jest.

pogoda, góryPogoda w górach zmienna jest i na tę okoliczność powinien być przygotowany każdy turysta bez względu na poziom zaawansowania. Przed każdą wyprawą na szczyt zapoznaj się dokładnie z prognozą pogody. Zorientuj się, jaki okres w górach panuje obecnie – suchy a może burzowy i dostosuj do tego wyprawę i ekwipunek. Ponieważ burze w górach są nagłe i gwałtowne, radzimy, aby unikać wypraw w okresie, gdy burze występują intensywnie.
Na każdą pogodę trzeba przygotować odpowiednią odzież. Najważniejsze jest zawsze dobre i sprawdzone obuwie, które nie przemoknie na śniegu czy deszczu i nie będzie grzało stóp, wędrując dolinami i połoninami. Dobrze jest mieć skarpety na zapas, parę spodni do przebrania i kurtkę z membraną. Odpowiednie wyposażenie wpływa na komfort wyprawy i jest naszą ochroną w razie nagłej zmiany pogody.
Jeżeli spostrzeżesz pierwsze oznaki nadchodzącej burzy, kieruj się w dolne partie gór, aby znaleźć bezpieczne schronienie. Nigdy nie schodź z oznakowanej ścieżki! Ta zasada dotyczy przede wszystkich tych, którzy wybierają trudne i rzadko uczęszczane szlaki. W czasie wyładowania atmosferycznego trzymaj się z dala od łańcuchów czy drabinek na skałach. Wyłącz telefon komórkowy, a metalowe przedmioty schowaj. Unikaj schronisk typu pojedyncze drzewa a nawet małe ich grupki. Jeśli spotka cię burza, usiądź w bezpiecznym miejscu z podkurczonymi nogami. Grupy turystów powinny się rozdzielić, aby w razie rażenia piorunem udzielić pierwszej pomocy.