Zasady bezpieczeństwa w górach

karpaty Co jakiś czas słyszymy w wiadomościach o niefortunnych wypadkach turystów w górach. Ponieważ wielu z tych zdarzeń dałoby się łatwo uniknąć, radzimy, aby przed planowaną wyprawą w góry zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w górach.

Główną zasadą jest odpowiednie podejście do własnych możliwości fizycznych. Dotyczy to zaplanowania trasy, długości wycieczki w odniesieniu do naszej kondycji i sił. Niestety w tym przypadku wiara we własne siły i chęci nie wystarczą. Do tematu należy podejść rozważnie i jak najbardziej serio, aby uniknąć przykrych i niespodziewanych sytuacji.

Posiadane umiejętności to nie wszystko. Zaplanuj dokładnie plan dnia wyprawy. Zapoznaj się z warunkami atmosferycznymi na szlaku. Nawet jeśli nie jesteś amatorem, miej w zapasie mapę. Ponadto poinformuj osoby postronne o tym, gdzie planujesz wyprawę. Zostaw także numer telefonu do siebie i nie zapomnij upewnić się, że znasz numer pogotowia górskiego. Na podstawie map i własnych możliwości możemy oszacować, ile czasu zajmie nam planowana wyprawa. Bardzo ważne – powrót i zejście gór zaplanuj przed zmierzchem!
Jeżeli preferujesz zaawansowane wędrówki, zabierz ze sobą sprzęt dla profesjonalistów – raki, klamry, drabinki, łańcuchy. Każdy turysta powinien mieć odpowiednie obuwie. Weź pod uwagę, że wyjście w góry zajmuje zwykle kilka godzin i komfort nóg ma priorytetowe znaczenie. W okresie burzowym weź pod uwagę możliwe skrócenie trasy i zejście do bezpiecznego punktu, w którym przeczekamy burzę.